Wszyscy śledzimy rozwój technologii w największych krajowych spółkach sektora paliw i energii, w tym ogłaszane z pompą zapowiedzi budowy hubów wodorowych i rozwój publicznych stacji tankowania wodoru. Jednakże, jak dotąd pierwsze instalacje powstają z dużym oporem. Tymczasem, zupełnie znienacka, uderzyła nas informacja o firmie SOLBET, produkującej beton komórkowy, która z powodzeniem uruchomiła wytwórnię i stację tankowania zielonego wodoru.
Firma SOLBET już od dłuższego czasu inwestuje w technologie odnawialne. W procesach produkcyjnych wykorzystywany jest recyklat oraz woda pochodząca z obiegu wtórnego. Od 2009 roku inwestuje również w energetykę wiatrową. Linię produkcyjną zasilają dwie turbiny wiatrowe o mocy 1,7 MW ulokowane bezpośrednio przy zakładzie. Łącznie, grupa SOLBET dysponuje 15 MW zainstalowanymi w OZE.
Spółka nie chwaliła się inwestycją w zielony wodór, więc oddanie do użytku nowej instalacji było dla środowiska sporym zaskoczeniem. Tym bardziej, że jest to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja, która powstała przy współpracy z trójmiejskim BIPRORAF, obejmuje relatywnie niewielki elektrolizer NEL. Jego zadaniem będzie produkcja wodoru, który spółka zamierza wykorzystać do tankowania własnej floty ośmiu wodorowych wózków widłowych marki Linde. Do dyspozycji jest stacja tankowania wodoru o ciśnieniu 350 bar (dla wózków widłowych) oraz 700 bar (dla samochodów osobowych). Instalacja, choć niewielka, pozwoliłaby na zatankowanie do pełna 12 Toyot Mirai dziennie, co z nawiązką pozwala na zaspokojenie potrzeb spółki SOLBET.
Wodorowe wózki widłowe od dawna wskazywane są jako jeden z bardziej atrakcyjnych segmentów dla wdrożeń wodorowych. W przeciwieństwie do ich elektrycznych odpowiedników nie wymagają wielogodzinnego ładowania i są zdolne do operowania bezpośrednio po zatankowaniu.
Gratulujemy firmie SOLBET sukcesu!
Foto: SOLBET
0 komentarzy