6.07.2021

Wielkopolska liderem innowacji w technologiach wodorowych

Wszyscy wiemy jak ważne jest podjęcie działań dla ochrony klimatu i dekarbonizacji gospodarki. Aby Unia Europejska osiągnęła neutralność klimatyczną do roku 2050 muszą powstać nowe rozwiązania technologiczne i zmienić się nasza mentalność. Strategia wdrożenia tej wizji oparta jest o szerokie zastosowanie wodoru jako nośnika energii. Wodór będzie miał zastosowanie praktycznie wszędzie: w każdym sektorze transportu, w przemyśle, w ciepłownictwie, w magazynowaniu i wytwarzaniu energii. W praktyce oznacza to budowę infrastruktury opartej na gospodarce wodorowej w każdej gminie. Dlatego samorząd województwa wielkopolskiego podjął decyzję o uruchomieniu projektu unijnego „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” finansowanego w ramach WRPO 2014+. W imieniu samorządu woj. wielkopolskiego realizuje go Departament Gospodarki.

Głównym celem programu jest rozwój lokalnych kompetencji w zakresie wytwarzania kluczowych komponentów z łańcucha wartości technologii wodorowych i wsparcie przedsiębiorstw z sektora MŚP.

W ramach projektu samorząd poszukuje firm MŚP, które być może jeszcze nie działają w technologiach wodorowych, ale ze względu na potencjał techniczny, osobowy, mogłyby się rozwinąć w tym kierunku. Samorząd oferuje im bezpłatne doradztwo i indywidualne wsparcie w opracowaniu nowej koncepcji działania firmy, poprzedzonego audytem.

W tym kontekście dla wielkopolskich firm, chcących budować kompetencje w tym obiecującym segmencie rynku, jest do doskonała okazja na ekspercką ocenę potencjału firmy do rozwoju przedsiębiorstwa w obszarze łańcucha dostaw i wartości gospodarki wodorowej. Firmy otrzymują też bezpośredni kontakt z wiodącymi ekspertami rynku wodoru w Polsce w celu budowania potencjału firmy i nawiązania wartościowych relacji biznesowych.

Zmiany zachodzą w szybkim tempie

Obserwatorzy rynku wodoru od około roku zauważają wzrost zainteresowania tymi technologiami – potwierdza Walerian Majewski z firmy NEXUS Consultants sp. z o.o., ekspert w projekcie „Gospodarna 2050-H2Wielkopolska”. – Wodór jest postrzegany na ogół przez pryzmat nielicznych samochodów zasilanych ogniwami paliwowymi. Tymczasem jest to paliwo, które zyskuje na znaczeniu w wysokoemisyjnym przemyśle, takim jak hutnictwo, czy cementowniach. To na tych podmiotach spoczywa ciężar dekarbonizacji.

Wiele krajów europejskich przyjęło już swoje strategie wodorowe. Unia Europejska wprowadza szereg regulacji, które wymuszają zmiany technologiczne i potrzebę gospodarki zeroemisyjnej. Takie są tez oczekiwania rynku.

Gospodarka wodorowa

Gospodarka wodorowa rozumiana jest jako całość łańcucha dostaw w oparciu o wodór jako nowoczesny nośnik energii.
Projekt „Gospodarna 2050-H2Wielkopolska” i inne inicjatywy związane z rozwojem gospodarki wodorowej władz regionalnych Wielkopolski wpisują się w trendy rozwojowe obserwowane na całym świecie. Pamiętajmy, że gospodarka wodorowa, poza segmentem transportu osobowego, obejmuje także instalacje do tankowania wodoru do ciężarowych pojazdów samochodowych, jak również do lokomotyw, kotły grzewcze, drony, magazynowanie wodoru, jego transport drogowy i rurociągowy i
wreszcie wytwarzanie energii elektrycznej w ogniwach paliwowych. W tych wszystkich miejscach mogą być zastosowane technologie i podzespoły produkowane czy montowane w Wielkopolsce. Potrzebne jest też serwisowanie tych wszystkich urządzeń.

Zgłoś się do projektu „Gospodarna 2050-H2Wielkopolska”. Nabór trwa

Są to ostatnie dni na zgłoszenie się do projektu. Choć organizatorzy nie wykluczają naboru uzupełniającego, to warto zrobić to już teraz i zwiększyć swoje szanse na pozytywną kwalifikację. Zainteresowane firmy mogą się zgłosić za pośrednictwem strony www.audytwodorowy.pl

Autor:

Walerian Majewski

Przejdź do komentarzy ↓

Zobacz także

Mapa projektów wodorowych 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *