Jak podaje portal energia.rp.pl, duża część inwestycji kolejowych w OZE jest związana z technologiami wodorowymi.
Samorząd województwa wielkopolskiego, we wnioskach o dofinansowanie taboru w ramach krajowego planu odbudowy, obok zakupu 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych wskazał także 12 pojazdów o napędzie wodorowym. Jak wiemy, także samorząd województwa pomorskiego rozważa zakup taboru wodorowego. Według serwisu Rynek Kolejowy, pomorski samorząd nie chce już inwestować w pociągi spalinowe.
Pisaliśmy już także o tym, że budowy wodorowej lokomotywy chce się podjąć PESA, która w końcu ubiegłego roku nawiązała dla tego projektu współpracę z Orlenem. Pojazd miał być gotowy w roku 2021. Jednak pandemia koronawirusa prawdopodobnie wpłynie na opóźnienie realizacji planów.
Z tego samego powodu komplikuje się wspólny projekt poznańskiej Fabryki Pojazdów Szynowych, PKP Cargo i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dla którego w ub. roku podpisany został list intencyjny. Ale mimo ograniczenia kontaktów i spowolnienia prac ma być realizowany.
Jesienią ubiegłego roku na targach kolejowych Trako ogniwo paliwowe zaprezentowała wspólnie z Deutsche Bahn spółka PKP Energetyka. Jak twierdzą jej przedstawiciele, bardzo istotny jest nie tylko ekologiczny aspekt tego rozwiązania, lecz także cicha praca silnika elektrycznego zasilanego ogniwem.
Za: energia.rp.pl
Zdjęcie autorstwa Life Of Pix z Pexels
0 komentarzy